Palenie tłuszczu na brzuchu od robienia brzuszków, jest światełko w tunelu ??

Zbliżają się Święta więc i „mistrzostwa” w spożywaniu dużej ilości wysokokalorycznych przekąsek. Tak ten wspaniały stan gdzie duża część z nas nabierze trochę masy i to niekoniecznie mięśniowej. Na początku stycznia zacznie się sezon redukcji. Większość zapaleńców na siłowniach będzie chciała pozbyć się głównie tłuszczu z okolic brzucha i ruszy z 6 Weidera lub innym Turbo spalaniem ABS. Odwieczne pytanie zachodzi czy można miejscowo zredukować tkankę tłuszczową wykonując ćwiczenia na partie mięśniowe znajdujące się w określonym regionie, z którego chcemy zgubić tłuszcz np. wykonanie dużej ilości ćwiczeń na mięśnie brzucha aby pozbyć się tkanki tłuszczowej z właśnie z brzucha. Dawno temu rozpisałem się na dany temat na blogu.

Dzisiaj akurat wpadło mi ciekawe badanie, które daje cień nadziei. W badaniu dwie grupy ćwiczących wykonywały trening siłowy w połączeniu z treningiem wytrzymałościowym podczas jednej sesji treningowej. Jedna grupa wykonywała ćwiczenia izolowane na maszynach na górne partię mięśni oraz trening aerobowy na rowerze stacjonarnym. Druga grupa natomiast wykonywała ćwiczenia izolowane na maszynach na dolne partie mięśni oraz trening aerobowy na ręcznym ergometrze. Obciążenia treningowe w obu grupach były zaprojektowane identycznie czyli trening siłowy był wykonywany w postaci treningu obwodowego po 10 powt. na każdym ćwiczeniu, obciążenie 60% CM oraz bardzo szybkie/eksplozywne tempo ruchu, przerwa pomiędzy ćwiczeniami 30 sek. ilość obwodów 3. Wysiłek aerobowy był wykonywany po zakończeniu części siłowej treningu, na intensywności 60% VO2max i trwał 30 min. Każda z grup wykonywała trening z częstotliwością 3 razy w tygodniu przez okres 12 tygodni.

Wyniki wykazały, tendencję we wzroście całkowitej masy ciała oraz statystycznie znaczącą redukcję całkowitej masy tkanki tłuszczowej. Analizując wyniki przez poszczególne regiony ciała grupa trenująca siłowo górną część ciała oraz aerobowo dolną część ciała zredukowała znacząca ilość masy tłuszczowej w górnych partiach mięśniowych oraz była zauważalna tendencja do wzrostu masy mięśniowej w danym regionie, nie zauważono jednakże większych zmian w składzie ciała w dolnych partiach ciała. W grupie trenującej dolne partie mięśniowe siłowo wystąpiła analogiczna sytuacja, spadek ilości masy tłuszczowej w dolnych partiach, tendencja wzrostowa masy mięśniowej oraz brak znaczących zmian w składzie ciała w górnych partiach ciała.

Więcej tkanki tłuszczowej ubyło z regionu objętego treningiem siłowym. Brzmi obiecująco prawda ? Popatrzmy troszkę szerzej. W badaniu wzięło udział 16 osób po 8 na grupę. Jest to bardzo mała grupa badawcza o słabej mocy statystycznej co jest dużym minusem danego badania. Po drugie była widoczna tendencja redukcji tkanki tłuszczowej w okolicach tułowia. Konkluzja jest taka, że redukcja tkanki tłuszczowej nastąpiła we wszystkich obszarach ale najmocniej w regionach podanych treningowi siłowemu. Dużym plusem badania jest na pewno, że pomiary składu ciała były przeprowadzone na DEXA – absorpcjometria podwójnej energii promieniowania rentgenowskiego oraz metodą fałdów skórnych. Oba sposoby pomiarów, w szczególności DEXA są dość dokładne i wykazały podobne zmiany w składzie ciała.

Badanie na pewno rzuciło cień szansy w miejscową redukcję tkanki tłuszczowej. Jednakże trzeba jeszcze kilku następnych dobrze zorganizowanych badań z większą liczbą uczestników i podziałem czysto na trening siłowy i wytrzymałościowy. Temat miejscowej redukcji tkanki tłuszczowej ciągle przynajmniej dla mnie pozostaje otwarty.

Palenie tłuszczu na brzuchu od robienia brzuszków, jest światełko w tunelu ??
4 (80%) 1 vote

Scotto di Palumbo A., Guerra E., Orlandi C., Bazzucchi I., Sacchetti M. Effect of combined resistance and endurance exercise training on regional fat loss.J Sports Med Phys Fitness. 2017 Jun;57(6):794-801.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *