Miejscowa redukcja tkanki tłuszczowej

Miejscowa redukcja tkanki tłuszczowej
5 (100%) 1 vote

Wiele osób marzy o zgrabnej, wysportowanej sylwetce a w szczególności o ładnie “zarysowanych” mięśniach brzucha. Jednym z najpopularniejszych sposobów na uzyskanie odtłuszczonego brzucha jest wykonywanie tradycyjnych ćwiczeń na daną partię w dużej ilości serii i powtórzeń. Jednak, czy na pewno wykonywanie określonej ilości ćwiczeń na daną partię ciała spowoduje miejscową utratę tkanki tłuszczowej?

W 1971r. przeprowadzono badanie na tenisistach. Porównywano siłę, obwód oraz zawartość tkanki tłuszczowej ręki, w której zazwyczaj gracz trzyma rakietę, z ręką przeciwną. Wyniki wykazały różnice w sile i obwodzie natomiast zawartość tkanki tłuszczowej nie różniła się pomiędzy kończynami. (2) W innym badaniu przeprowadzonym w 1984 r. na Uniwersytecie Massachusetts, badani wykonywali ćwiczenie popularnie nazywane “brzuszkami” w określonej liczbie serii i powtórzeń, codziennie przez okres 27 dni (w sumie 5000 powtórzeń). Po zakończeniu badań zawartość tkanki tłuszczowej zmalała w okolicach brzucha, ale również w takim samym stopniu w okolicach pośladków oraz górnej części grzbietu, które nie były zaangażowane podczas wykonywania ćwiczenia. (4) Według założeń teorii miejscowej redukcji tkanki tłuszczowej w pierwszym badaniu ręka częściej używana powinna posiadać mniejszą zawartość tkanki tłuszczowej, natomiast w drugim badaniu redukcja tkanki tłuszczowej powinna nastąpić tylko w okolicach brzucha.

Jedynym z nielicznych dowodów na to, że istnieje miejscowa redukcja tkanki tłuszczowej poprzez wykonywanie ćwiczeń na daną partię mięśni jest badanie przeprowadzone w Danii w 2006 r. Wyniki badania wykazały wzrost procesu lipolizy (proces uwalniania “tłuszczu” z komórek tłuszczowych) w kończynie, która wykonywała pracę przez 30 min. “non stop” w stosunku do kończyny nieobciążonej pracą (5). Mimo to, sami autorzy badania zastrzegają, iż nie wiadomo czy wzrost lipolizy podczas wysiłku w pracującej kończynie przełoży się na stały ubytek tkanki tłuszczowej w jej pobliżu.

Nie ma jak do tej pory bardzo mocnych dowodów, że akurat z komórek tłuszczowych znajdujących się najbliżej aktualnie pracujących mięśni zostanie “spalona” największa liczba “tłuszczu”. Jedno jest pewne, bardzo upraszczając i mówiąc w dużym skrócie, że podczas wysiłku fizycznego o określonej intensywności, wolne kwasy tłuszczowe (potocznie po prostu tłuszcz) zostają uwolnione z komórek tłuszczowych do krwi skąd są dostarczane jako paliwo dla aktualnie pracujących mięśni (3).

Jedynym potwierdzonym sposobem na miejscową redukcję tkanki tłuszczowej jest różnego rodzaju liposukcja (laserowa, ultradźwiękowa). Niestety zabiegi z wykorzystaniem lasera są kosztowne i niosą ze sobą pewne ograniczenia związane ze stanem naszego zdrowia.

Jak do tej pory nie istnieją żadne mocne naukowe dowody na to, że miejscowa redukcja tkanki tłuszczowej poprzez konkretne ćwiczenia istnieje. To samo tyczy się diet oraz pasów czy skafandrów termicznych. Samych badań jest również nie wiele i nie są też prawdą objawioną. Należy  dodać jeszcze, że spalanie tłuszczu w określonych miejscach naszego ciała może być zależne od naszej płci oraz indywidualnych predyspozycji. Odpowiedź na pytanie czy miejscowa redukcja tkanki tłuszczowej istnieje, najobiektywniej należałoby powiedzieć, że jest zbyt mało informacji na ten temat. Mimo to najbezpieczniejszym i najpewniejszym sposobem na redukcję nadmiaru tkanki tłuszczowej według zaleceń ACSM (American College of Sport Medicine) jest dobrze zaplanowany wysiłek fizyczny oraz zdrowa dieta z lekkim deficytem kalorycznym. (1).

Literatura:

  1. American College of Sport Medicine. Appropriate Physical Activity Intervention Strategies for Weight Loss and Prevention of Weight Regain for Adults. Medicine & Science in Sports & Exercise  2009;
  2. Gwinup G, Chelvam R, Steinberg T. Thickness of subcutaneous fat and activity of underlying muscles. Annals of Internal Medicine, 1971 Mar;74(3):408-11;
  3. Jeukendrup A. et al. Fat metabolism during exercise: a review. International Journal of Sports Medicine. 1998;
  4. Katch F., et al.?Research Quarterly for Exercise and Sport”; Effects of Sit-up Exercise Training on Adipose Cell Size and Adiposity;  1984;
  5. Stallknecht B, Dela F, Helge JW. Are blood flow and lipolysis in subcutaneous adipose tissue influenced by contractions in adjacent muscles in humans? The American Journal of Physiology – Endocrinology and Metabolism.2007 Feb;292(2);

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *