Idealna sylwetka bez sterydów ? Czy jest to możliwe ?

Solidne, mało otłuszczone umięśnienie to dzisiaj wyznacznik wysportowanej sylwetki. Wiele osób zrobi sporo aby dogonić kanony piękna. Sterydy anaboliczne są niedozwolonym dopingiem nie tylko dla wyczynowych sportowców. Coraz częściej po sterydy sięgają osoby trenujące rekreacyjnie.

Trenujesz mądrze, zdrowo się odżywiasz, widzisz postępy. Wyglądasz i czujesz się lepiej ale  ciągle nie zbliżyłeś się do ikonicznych sylwetek z okładek gazet. W pewnym momencie zadajesz sobie pytanie, czy można zbudować „idealną” sylwetkę bez sterydów anabolicznych ?

Sterydy anaboliczne zsyntetyzowano w latach 30 XX wieku. Dokładniej testosteron zsyntetyzowano w 1935 roku. Jako doping w sporcie sterydów zaczęto używać w latach 50-tych. Dlatego przedstawię sylwetki osób, które trenowały na przełomie XIX i XX wieku z ang. pre-steroid era. Nie oznacza to, że w tamtym okresie nie istniał doping. Kokaina oraz efedryna były stosowane wśród zawodników sportów wytrzymałościowych. Kokaina i efedryna oprócz zmniejszenia zmęczenia oraz jego efektów są bardzo mocnymi „spalaczami” tłuszczu.

Władysław Kurcharczyk aka Bobby Pandour

Urodził się w 1876 roku w Poznaniu. Wraz z bratem Ludwigiem byli gimnastykami, występującymi w objazdowych cyrkach. Kariera Władysława Kurcharczyka rozpoczęła się gdy wyjechał do Anglii, a następnie do USA, gdzie zyskał sceniczne imię Bobby Pandour. Jedyne co wiemy o treningu Kurcharczyka to, to że wykonywał ćwiczenia głównie z własnym ciężarem ciała oraz używał hantli nieprzekraczających 4,5 kg. Najbardziej znany polski kulturysta przełomu XIX i XX wieku trenował nogi, wchodząc po schodach, trzymając brata na barana. Bobby Pandour mierzył 168 cm wzrostu oraz ważył 72 kg.

Louise Leers

Urodziła się w 1907 roku w Niemczech. Od najmłodszych lat występowała w cyrku jako akrobatka. W 1926 roku doczekała się solowego występu na trapezie od czego zaczęła się jej wielka kariera.  Louise była w stanie między innymi utrzymać planche na jednej ręce (zobacz jak wygląda planche) oraz wykonać jednorazowo 180 kołowrotów na trapezie.

 Siegmund Klien

Urodził się w 1902 roku w Niemczech.  Klein ważąc niecałe 70 kg był w stanie  w wyciskaniu żołnierskim (stojąc ze złączonymi nogami) unieść nad głowę ponad 100 kg oraz wykonać 17 pompek zawiasowych stojąc na rękach (zobacz ćwiczenie). Podobno uwielbiał pić piwo  w dużych ilościach.

Całej wymienionej trójce udało się zbudować solidne umięśnienie bez użycia sterydów anabolicznych. Pozostaje kwestia stosowania spalaczy 😊. Czy w takim razie można wyglądać jak  Władysław, Louise czy Siegmund ?

Po pierwsze  genotyp czyli potencjał naszego organizmu do budowania masy mięśniowej oraz palenia tkanki tłuszczowej odgrywa ważną rolę. Bobby Pandour, Louise oraz Siegmund najprawdopodobniej należeli do genetycznie „utalentowanych”.

Nie możemy też zwalać wszystkiego na geny. Bez odpowiedniego zaangażowania, treningu oraz żywienia nie będziemy w stanie poprawić swojego wyglądu. Nawet „medykamenty” nie pomogą jeżeli nie damy z siebie wszystkiego.

Czy jesteśmy w stanie uzyskać bardzo mocno umięśnioną i odtłuszczoną sylwetkę bez użycia sterydów? Uważam, że niektórym z nas będzie to dane, a innym nie z różnych względów. Zamiast uganiać się za mega wyglądem postawcie na sprawność fizyczną oraz zdrowie. Lepsza sylwetka czy to ikoniczna czy nie będzie „skutkiem ubocznym” zdrowego stylu życia. Tradycyjnie jak Ci się podobał wpis, poproszę o gwiazdki poniżej 😊

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *