Czym jest periodyzacja ?

Czym jest periodyzacja ?
oceń ten wpis

W życiu często planujemy z dużym wyprzedzeniem wiele spraw. Wyjazd na wakacje, święta,  plany sprzedaży itp. W treningu też jak najbardziej można zaplanować, jak nasze workoutowanie będzie przebiegało przez pewien okres czasu. Niektórzy powiedzą, że planowanie jest sztywne, nudne oraz zabija cały fun i spontaniczność w naszej aktywności fizycznej. Inni przysłowiowo nie w…..ą się bez planu więc jak będą mogli naskrobać na kartce lub jeszcze lepiej w excelu cały plan treningowi będą w siódmym niebie.

Na początku aby dobrze zrozumieć czym jest periodyzacja w treningu, napiszę krótko o składowych, którymi jesteśmy w stanie opisać każdy rodzaj wysiłku fizycznego, czyli obciążeniach treningowych. Obciążenia treningowe dzielimy na objętość oraz intensywność. Objętość opisuje jak długo trwała nasza praca/wysiłek w trakcie zarówno pojedynczego treningu jak i na przestrzeni tygodnia, miesiąca (cykle treningowe). W treningu np. siłowym na objętość treningową będą się składać liczba serii, liczba powtórzeń, częstotliwość treningu w tygodniu. Intensywność jest trochę trudniejsza do przedstawienia dlatego wśród trenerów oraz naukowców jest ciągła kłótnia o dany termin. Pójdę więc na kompromis i patrząc przez pryzmat fizjologii, intensywność wskazuje ile energii/na jednostkę czasu np. kcal/sek., wydatkujemy podczas określonego wysiłku. Oczywiście im większy wydatek energii w jednostce czasu tym większa intensywność.

Jak wspomniałem każde środowisko trenerski będzie rozumiało objętość oraz intensywność trochę inaczej, będą różnice w zapisie, monitorowaniu itp. Periodyzacja natomiast to systematyczna manipulacja obciążeniami treningowymi oraz środkami treningowymi (technika sportowa, sprzęt, rodzaje ćwiczeń itp.) przez pewien okres czasu, który może trwać od kilku dni do kilku lat np. 4 letni cykl olimpijski, której głównym celem jest osiągnięcie jak najwyższej formy startowej/sportowej.

Forma startowa/sportowa to odpowiedni miks przygotowania technicznego, motorycznego, taktycznego oraz psychicznego. Dla wyczynowych sportowców jak najwyższa forma sportowa/startowa to stan, który zapewnia im osiągnięcie odpowiedniego wyniku w ich dyscyplinie czyli najlepiej zwycięstwo. W treningu przeciętnej osoby formą będzie wysportowana sylwetka, możliwość przebiegnięcia pierwszych 10 km w biegu miejskim, pokonanie wszystkich przeszkód bez pomocy w biegu OCR itd. Każdy zawodowiec oraz amator ma swoje cele, które często się różnią oraz do których często inaczej się trenuje. Periodyzację stworzono w latach 50 tych w ZSRR z myślą o profesjonalnych sportowcach, których głównym zajęciem było uprawianie danej dyscypliny sportu. Czy w takim razie każdy powinien, aż tak bardzo planować swój trening i używać periodyzacji ? Na dane pytanie oraz jeszcze inne zagadnienia związane z periodyzacją napiszę w najbliższych postach. Pzdr.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *