5 faktów o bólach kręgosłupa, których nie znałeś

Bóle pleców doskwierają co trzeciemu, dorosłemu Polakowi po 30 roku życia. Zwolnienia chorobowe z pracy,niemożność wykonywania zawodu lub rezygnacja z ulubionej aktywności fizycznej  są częstymi następstwami bólu kręgosłupa. W dzisiejszym wpisie przedstawię kilka mało znanych faktów na temat bólów kręgosłupa, które pomogą  Ci znaleźć rozwiązanie problemu. 

1. Niezdiagnozowane bóle kręgosłupa– rezonans magnetyczny oraz inne narzędzia diagnostyczne nie zawsze wskażą Ci przyczynę bólu. Nie oznacza to, że ból pleców jest wyłącznie w twojej głowie np. z powodu stresu. Źródło twojego bólu najczęściej ma przyczynę w źle wykonywanych ruchach w trakcie dnia lub treningu np. siedzenie, chodzenie, sięganie, przysiadanie

2. Rozciąganie nie zawsze jest dla Ciebie wskazane– gdy „ciągną” plecy, schylamy się lub odginamy do tyłu aby poczuć ulgę. Rozciąganie jest w stanie zmniejszyć ból, działa jak pigułka przeciwbólowa.  Rozciąganie poprzez tzw. „odruch na rozciąganie” pobudza receptory w tkankach wkoło kręgosłupa, które dają sygnał do układu nerwowego do rozluźnienia.   

Pozycja kręgosłupa w trakcie rozciągania doprowadza często do jeszcze mocniejszego podrażnienia nerwów mimo chwilowej ulgi trwającej kilka, kilkanaście minut. Po tym czasie ból może być jeszcze większy. Dlatego bądź bardzo ostrożny/ostrożna zapisując się na grupowe zajęcia jogi lub pilates. Zajęcia dedykowane dla osób z bólami kręgosłupa lub zajęcia indywidualne z instruktorem jogi mogą być dużo lepszym rozwiązaniem. 

Dodatkowo większy zakres ruchu kręgosłupa nie zmniejsza ryzyka kontuzji. Osoby ze zbyt „rozciągniętym” kręgosłupem są nawet bardziej narażone na uraz. Ruchomość obręczy barkowej oraz biodrowej, a w szczególności rotacje biodra mogą w dużo większym stopniu ograniczyć ryzyko urazu.

Zobacz również wpis na temat hipermobilności-TUTAJ 

3. Terapie bólów kręgosłupa to nie wszystko– zabiegi manualne, manipulacje czy masaże działają cuda. Pozwalają szybko pozbyć się bólu kręgosłupa. Jednak, kiedy terapeuta nie znajdzie mechanicznej przyczyny, która wywołuje ból np. nieodpowiedni sposób poruszania się, twój ból powróci, gdyż nie została rozwiązana przyczyna, a wyłącznie naprawiony skutek.

4. Dyskopatia to koniec ze sportem i mocnymi treningami– nie zawsze dyskopatia czyli uwypukleniu dysku międzykręgowego oznacza koniec ze sportem. Uzyskanie pełnej sprawności i możliwość startów wymaga dużej dyscypliny i czasu. Jednak jest możliwe, mam przykład takich zawodników, którzy bez ingerencji chirurgicznej wrócili do sportu.

Brian Carroll trójboista siłowy po poważnym urazie kręgosłupa wrócił po kilku latach do sportu, wygrywając w 2017 w swojej kategorii wagowej na Arnold Classic. Znalezione obrazy dla zapytania brian carroll powerlifting arnold classic 2017

Zobacz również wpis na temat mięśni core i osiągach sportowych- TUTAJ

5. Silne mięśnie załatwią sprawę-bolą Cię plecy to je wzmocnij. Siła  sama w sobie nie jest w stanie poprawić bólu kręgosłupa. Poprawna technika ćwiczeń, poruszania się i wytrzymałość mięśni w szczególności stabilizujących kręgosłup tzw. core to podstawa. Dopiero siła zbudowana na bazie poprawnego ruchu oraz wytrzymałości przyczynia się do wzmocnienia kręgosłupa.  

W walce z bólem kręgosłupa dla osób aktywnych fizycznie najlepszym rozwiązaniem jest współpraca lekarza, fizjoterapuety oraz trenera. Po zdiagnozowaniu  metodami obrazowymi  oraz manualnymi, przejściu przez cały cykl fizjoterapii, na końcu powinien pojawić się trener lub fizjoterapeuta sportowy. Praca nad poprawnym ruchem oraz zaplanowanie obciążeń treningowych to „must have” w walce z bólami kręgosłupa. Więcej o ograniczeniu ryzyka kontuzji przeczytasz TUTAJ

Całkowite pozbycie się bólów kręgosłupa może zająć wiele miesięcy, a nawet lat. Musisz znaleźć czas na zmianę nawyków ruchowych w swoim codziennym życiu. Jak do tej pory nie byłeś aktywny ruchowo czas to zmienić. Jak ruszałeś się do tej pory, a ból pojawił się na treningach to znaczy, że robisz coś źle i musisz to zmienić.  Jak podobał Ci się wpis proszę postaw gwiazdki w ocenie poniżej.

Stuart Mc Gill. Mechanika zdrowych pleców. wyd. pol. Galaktyka 2018.

Stuart Mc Gill. Ultimate back fitness and performance. 4-th edition, Backfitpro Inc. 2009

2 odpowiedzi do “5 faktów o bólach kręgosłupa, których nie znałeś”

  1. Super artykuł dzięki ! Bo ja akurat często mam problemy z plecami. Myśle ze fajnie jakby tez jakies przyklady ćwiczeń były, może filmik?

    1. Dzięki wielkie :). Każdy przypadek jest inny dlatego trudno będzie mi zaproponować ćwiczenia „uniwersalne” do każdego przypadku. Jak ktoś trafia do mnie z bólem pleców często zajmuje mi godzinę sama ocena. Na tej podstawie dopiero dobieram ćwiczenia. Mimo to postaram się wrzucić trójkę Mc Gilla. Trzy ćwiczenia na wzmocnienie wytrzymałości mięśni core.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *