3 życiowe zasady budowania wysportowanej sylwetki

Jak uzyskać atletyczne ciało zbliżone do instagramowych celebrytów czy gwiazd z Hollywood ? Poznaj kilka prostych zasad, które pozwolą Ci zrozumieć życiowe podejście do budowania sylwetki. 

Diety oraz plany treningowe idoli zapewniają o skuteczności, wystarczy jeść i trenować jak bohaterowie i bohaterki.  Życie gwiazd różni się od naszego,  dbanie o sylwetkę to część ich zarobku. Większość z nas nie jest w stanie poświęcić tyle energii i czasu w zabieganym życiu aby pracować nad swoim ciałem. Dodatkowo niektóre rozwiązania jakie stosują herosi, mogą nam nie przypaść do gustu  (Hmm czy chodzi o sterydy i operacje plastyczne  ??). 

Dlatego przedstawię Ci podstawy budowania sylwetki, które sprawdzą się w realnym życiu.

 Dostosuj sposób odżywiania do życia, nie życie do odżywiania.

Żywienie jest ważne, zarówno gdy chcemy zrzucić zbędne kilogramy, czy rozbudować umięśnienie.  Podejść dietetycznych jest już chyba tyle co  religii i wierzeń. Prawda jest taka, że każdy powinien mieć swoją.

Żywienie musi być  zjadliwe. Diety, które zakładają niższą ilość kalorii są ciężkie do utrzymania w dłuższym okresie czasu. Dlatego nie przeprowadzaj rewolucji żywieniowej, która utrudni Ci życie. Widziałem nie raz, jak osoby rezygnowały z diety z powodu niesmacznych produktów żywieniowych oraz głodówkowych ilości kalorii.  Badania potwierdzają, że jeżeli chcesz schudnąć lub nabrać masy mięśniowej, najważniejsza jest odpowiednia ilość kalorii (1). W żywieniu powinny przeważać różnorodne produkty o niskim stopniu przetworzenia aby dostarczyć niezbędnych dla zdrowia składników. Szukasz sprawdzonych i rzetelnych informacji o żywieniu, zapraszam Cię do śledzenia Pawła Strychalskiego   –  www.strychalski.net

Trenuj siłowo

Naukowcy i trenerzy są jednomyślni w tej kwestii (1). Zarówno kiedy chcesz pozbyć się tłuszczu i/lub zbudować mięśnie, ćwiczenia siłowe są najważniejszym elementem treningu. Trening siłowy oferuje szeroki wachlarz możliwości od ćwiczeń z własnym ciężarem ciała po ćwiczenia na wolnym obciążeniu tj. sztangi, hantle czy kettlebells.  Każdy znajdzie coś dla siebie.

Cardio i trening interwałowy są również wskazane (więcej o interwałach i cardio TUTAJ i TUTAJ). Obydwie formy treningu wytrzymałościowego maja bardzo pozytywny wpływ na  długowieczność, zdrowie i wspomagają proces budowy sylwetki (1,3).

Ile powinieneś/powinnaś trenować aby osiągnąć efekt ? Zacznij od 2-3 treningów w tygodniu, które nie przekraczają godziny. Dużym błędem osób początkujących jest podejście im więcej tym lepiej. Jeżeli chcesz i możesz trenować codziennie, twój plan treningowy musi być idealnie skrojony na miarę aby nie dopuścić do zbyt mocnego zmęczenia.

Wysypiaj się i ogranicz stres

Regeneracja jest niezmiernie ważna jak trening oraz żywienie (więcej o zmęczeniu TUTAJ i TUTAJ). Zaburzony sen oraz stres powodują mocne spustoszenie w gospodarce hormonalnej. Nieodpowiednia ilość hormonów spowalnia budowanie masy mięśniowej oraz utratę tkanki tłuszczowej (2). Dlatego od samego początku zwróć uwagę na poziom swojego zmęczenia. Łatwo się mówi jak się ma małe dzieci, prawda ?

Budowanie sylwetki wymaga cierpliwości i systematyczności. Ważne jednak aby cały proces był dla Ciebie jak najbardziej wygodny. W następnych wpisach dostarczę Ci jeszcze więcej wskazówek dotyczących treningu, regeneracji oraz jakich realnych zmian w swoim wyglądzie możesz oczekiwać. Czy jesteś w ogóle w stanie konkurować z instagramem lub okładkami gazet ?

Jak chcecie dowiedzieć się więcej na temat życiowego podejścia do budowania sylwetki, zapraszam do komentarzy lub kontaktu. Podobał Ci się wpis ? Proszę wystaw ocenę poniżej.

  1. James E Clark. Diet, exercise or diet with exercise: comparing the effectiveness of treatment options for weight-loss and changes in fitness for adults (18–65 years old) who are overfat, or obese; systematic review and meta-analysis. J Diabetes Metab Disord. 2015; 14: 31.
  2. Patrice L. Capers, Aaron D. Fobian, Kathryn A. Kaiser, Rohit Borahy , and David B.Allison. A Systemic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials of the Impact of Sleep Duration on Adiposity and Components of Energy Balance. Obes Rev. 2015 Sep; 16(9): 771–782.
  3. Lemez S, Baker J. Do Elite Athletes Live Longer? A Systematic Review of Mortality and Longevity in Elite Athletes. Sports Med Open. 2015;1(1):16

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *